ABD'den İran'a çağrı: Askerlerini Suriye'den çek !

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği'nden yayınlanan bir bildiride İran'a yaptırımların yürürlüğe girmesine 4 gün kala 'askerle

ABD Büyükelçiliği sosyal medyada yayınladığı bildiride "İran yaptırımlarının yürürlüğe girmesine 4 gün kala, İran İslam Cumhuriyeti’nin normal bir devlet gibi faaliyet göstermesi için gereken 4. şarta dair bir hatırlatma: İran rejimi, İran komutasındaki tüm güçlerini Suriye topraklarından çekmelidir." ifadesini kullandı.
 
 
 
İran'a yaptırım süreci
 
ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs'ta İran ile P5+1 (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) arasında 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.
 
ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının ilk ayağı ağustos ayında başladı. Tahran’a yönelik yaptırımların ikinci ayağı ise 5 Kasım'da devreye girecek ve İran'ın doğrudan petrol ve doğalgaz ticaretini hedef alacak.. 
 
5 Kasım'da ABD tarafından İran'a uygunalacak yaptırımlar neler?
 
İran liman işleticileri, İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Şirketi (IRISL), İran Güney Gemicilik Şirketi veya bağlı kuruluşları da dahil olmak üzere gemicilik ve gemi inşası sektörleri hakkındaki yaptırımlar.
 
İran’dan petrol, petrol ürünleri veya petrokimya ürünleri satın alınması da dahil olmak üzere petrol ile ilgili olan işlemler üzerindeki yaptırımlar (diğerlerinin yanı sıra İran Milli Petrol Şirketi-NIOC, Naftiran Intertrade Company-NICO ve İran Milli Tanker Şirketi NITC isimleri sayıldı).
 
Yabancı mali kuruluşların İran Merkez Bankası ve belirlenmiş İranlı mali kuruluşlar ile olan işlemlerine dair yaptırımlar.
 
Aracılık, sigorta veya reasürans hizmetleri tedarik edilmesi hakkındaki yaptırımlar.
 
İran enerji sektörü üzerindeki yaptırımlar.

Kaynak: Star

Anket

Türk Tipi Başkanlık sistemi Hakkında!
 Cumhurbaşkanlığı sistemi faydalı olacak
 Cumhurbaşkanlığı sistemi zararlı olacak
 Cumhurbaşkanlığı sist.hak bilgim yok.
 Cumhurbaşkanlığı sist.hak. endişeliyim